Apkārt Zaļš – vidū es!

Ar šādu nosaukumu jau nedēļu Talsu novada Pūņu pamatskolā darbojas skolēnu nometne, kas dzīvo saskaņā ar dabu un izzina dabas vērtības. Nometnē jau viesojušies arboristi, skolēni pabijuši Kolkā un izvērtējuši dabas bagātības. 16. jūnijā, pie bērniem uz nometni devās SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības “Piejūra”” pārstāvji Inga Priede un Inārs Zaļums, lai pastāstītu cik nozīmīga dabas vērtību saglabāšanā ir atkritumu šķirošana un to nogādāšana tiem paredzētajā vietā.

Bērni bija ļoti atsaucīgi un zinoši, jo aktīvi atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem par atkritumu šķirošanu. Jaunie dabas draugi izrādīja interesi par netālu esošā sadzīves atkritumu poligona “Janvāri” apmeklēšanu. Zinot, cik svarīga ir atkritumu šķirošana, kas pēc tam tiek nodoti otrreizējai pārstrādei, jo līdz ar to samazinās arī sadzīves atkritumu noglabājamais daudzums poligonā, skolēni vēlējās redzēt atkritumu šķirošanas un sagatavošanas otrreizējai pārstrādei procesu.

Tāpat bērniem bija interesanti uzzināt, ka vidēji no 14 kokiem var iegūt vienu tonnu papīra, tāpēc makulatūras otrreizēja pārstrāde pasargā Latvijas mežus no pārmērīgas izciršanas. Savācot 1 tonnu makulatūras, mēs pasargājam no nociršanas 14 kokus!

Savukārt 27 PET pudeļu var izmantot viena džempera izgatavošanai. No PET pudelēm izgatavo vairākus produktus, tostarp tekstilšķiedru, no kuras ražo džemperus, virsjakas, džinsus, T-kreklus, polsterētas segas, paklājus u.c. lietas.

Pārstrādājot 100 tonnas stikla, var iegūt tikpat – 100 tonnas jauna stikla, kas pēc savām īpašībām neatšķiras no pirmreizēji izgatavota stikla iepakojuma. Turklāt stikla atkārtotā pārstrāde ir bezgalīga.

Skolēni zināja, ka svarīgi ir nodot arī bīstamos atkritumus – baterijas, akumulatorus, un to, ka poligonā bez maksas var nodot arī sadzīves tehniku – datorus, ledusskapjus, plītis un tml. Nometnes dalībnieki ar prieku piedalījās pudeļu placināšanas konkursā, un uzklausīja interesantus faktus par atkritumu nesadalīšanos dabā.

Latvijā ik gadu tiek radīti gandrīz divi miljoni tonnu atkritumu, no kuriem tikai 70% nonāk poligonos, pārējie – dabā.

Inga Priede

SIA “AAS “Piejūra”” sabiedrisko attiecību speciāliste