October 3, 2018 AKTUALITĀTES

Jau pamazām ir novērojams lapkritis, kurš neizbēgami ir pienācis un vēl tikai pieņemsies spēkā. Neizmantotā rudens raža, nopļautā zāle, nezāles, ziedi…nezini, kur likt visus bioloģiskos atkritumus?

Viens no risinājumiem – savā privātmājas pagalmā, mazdārziņā ierīko kompostkaudzi, kurā likt visus nevajadzīgos bioloģiskos atkritumus. Pēc tam, kad šie atkritumi būs satrūdējuši, tos varēs izmantot, mēslojot zemi. Šādā veidā tiktu atrisināts jautājums par bioloģisko atkritumu novietošanu, un tos varētu arī lietderīgi izmantot. Rezultātā – ieguldījums ar pievienoto vērtību.

Kompostu var veidot iežogotā kaudzē, vai kādā piemērotā kastē/tvertnē, kuras dažādās formās un krāsās ir iespējams iegādāties veikalos.

Ja komposts tiek veidots uz zemes, pirms tam apakšā ir jāuzber 15-25 cm kārta sausu zāģu skaidu vai kūdras, kur iesūkties komposta šķidrumam. Kaudzes apakšā parasti liek koku zarus vai dažādu augu kātus, lai kaudze nesablīvējas. Komposta kastei virsū vajadzētu likt vāku, lai tas neradītu nepatīkamu smaku.

Nozāģētos koku zarus var izmantot arī kā iesmus cepšanai piknika laikā, noglabāt nākamajam pavasarim, kad tiks stādīta jaunā raža, un būs nepieciešami augu balsti.

Ja iedzīvotāji nevēlas veidot kompostu, SIA “AAS “Piejūra”” piedāvā iegādāties marķētos maisus, kas paredzēti bioloģiskajiem atkritumiem. Iedzīvotāji maisus var iegādāties Tukuma un Talsu birojā. Iegādājoties maisu, tā cenā ir iekļauta arī maksa par izvešanu. Pilnos maisus, paredzētajā sadzīves atkritumu izvešanas dienā, var likt blakus atkritumu konteineram. Nebūtu ieteicams tos ilgstoši atstāt ārā, jo suņi vai putni tos var saplēst, līdz ar to, maisa saturs būs izmētāts.

Bioloģiskos atkritumus par maksu ir iespējams nodot “AAS “Piejūra”” pārkraušanas-šķirošanas stacijās un poligonā “Janvāri”.

 

AAS “Piejūra” kontaktinformācija

E-pasts: [email protected]

Tel.nr.: +371 63123306

Attēlu un papildus informācijas avoti:

http://www.plastikati.lv/eco

https://www.neoshop.lv/komposta-kaste-253020.html

Žurnāls “Dārza Pasaule” 2018/9