Piejura logo krasains

✆ 63 123 306               @ piejura@piejuraatkritumi.lv

Šodien,  1.februārī Latvijā sāk darboties iepakojuma depozīta sistēma, kurā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā depozīts 0,1 eiro apmērā, ko pēc šī iepakojuma nodošanas, var saņemt atpakaļ. Svarīgi ir, ka pēc iepakojuma iztukšošanas, tas nav jāsaplacina, bet uz tā jābūt nolasāmai speciālai atpazīstamības zīmei un svītrkodam. No šī gada 1.februāra līdz 31.jūlijam ir noteikts depozīta sistēmas 6 mēnešu pārejas periods, kad  veikalu plauktos atradīsies iepakojumi gan ar depozīta zīmi, gan bez tās.

SIA “AAS ”Piejūra”” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs:  “ Depozīta sistēmas ieviešana  varētu būt liels stimuls iedzīvotājiem sākt šķirot izlietoto iepakojumu, savukārt tas ir nozīmīgs solis resursu taupīšanā un ietekmes uz vidi mazināšanā. Tā kā tuvākajā nākotnē mums būs jāšķiro gan tekstils, gan bioloģiskie atkritumi, tad šis ir labs treniņš. Mums Latvijā nav daudz vērtīgu resursu, bet resursi, kas iegūti no atkritumiem, ir vieni no tiem, tikai jāprot tos pareizi izmantot.”

SIA “AAS ”Piejūra”” aicina iedzīvotājus tos dzērienu  iepakojumus, kuri nav marķēti ar speciālo Latvijas depozīta zīmi, arī turpmāk šķirot atkritumus dalītās vākšanas konteineros. Piejūras reģionā ir pieejami 372 publiskie dalītās vākšanas punkti, bet privātmāju iedzīvotāji Talsos un Tukumā var pieteikt arī individuālos šķirošanas konteinerus. Šajos konteineros drīkst ievietot dažāda veida iepakojumu – papīra un kartona iepakojumu, žurnālus, avīzes, bukletus (arī glancētos), grāmatas, biroja papīru, dzērienu plastmasas pudeles, sadzīves ķīmijas, šampūnu un citas cietās plastmasas pudeles, kannas un kārbas, plēves iepakojumu, metāla iepakojumu (konservu kārbas un dzērienu skārdenes). Savukārt stikla šķirošanas konteinerā drīkst ievietot dzērienu stikla pudeles un burkas. Šķirošanas konteineros ievietojamos iepakojumus ir jāsaplacina, lai varētu nodrošināt sašķiroto izejvielu efektīvu transportēšanu. Tāpat šķiroto iepakojumu pirms izmešanas jāizskalo, lai pārtikas vai dzērienu atlikumi nesabojā visu konteinera saturu.

Šķirojot atkritumus un nododot tos pārstrādei tiek atgūtas vērtīgas izejvielas, otrreizējā apritē nonāk dabas resursi, bet, kas ir ļoti būtiski – iedzīvotājiem tā ir iespēja ietaupīt, jo otrreizējās izejvielas – sašķirotie atkritumi – tiek izvesti bez maksas, kamēr nešķiroto sadzīves atkritumu savākšanas izmaksas dažādu faktoru ietekmē ar katru gadu pieaug.

Skip to content