Piejura logo krasains

✆ 63 123 306               @ piejura@piejuraatkritumi.lv

Autoriepu maiņas nepieciešamība  pavasarī un rudenī katru gadu aktualizē jautājumu, kā atbrīvoties no vecajām riepām. Lai arī netrūkst godprātīgu auto īpašnieku, kuri nolietotās vai nevajadzīgās riepas izvēlas nodot servisā vai atkritumu šķirošanas laukumā, joprojām tiek novērots, ka pietiekami daudz riepu atrodas dabā vai gluži vienkārši stāv māju pagalmos, garāžās un citur, jo cilvēki nav pilnībā informēti vai ieinteresēti noskaidrot, kā utilizēt vecās riepas.

SIA “AAS Piejūra”” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs skaidro: “Atkritumu apsaimniekošanas likumā tiek īstenots princips “piesārņotājs maksā”. Ja jūsu automašīnas riepas ir veiksmīgi nokalpojušas, tad jūs esat aicināti no tām atbrīvoties likumīgā un legālā veidā – nodot tās SIA “Piejūra” pārkraušanas – šķirošanas stacijās Tukumā, Jūrmalā, Kandavā, Rojā  vai Talsiem netālajā poligonā “Janvāri”. Riepas ir klasificētas kā bīstamie atkritumi, tās netiek noglabātas poligonā,  bet mēs tās sūtām uz pārstrādi. Sabiedrībā valda uzskats, ka nolietoto riepu nodošana  – tas ir dārgi. Patiesībā vidēji vienas riepas nodošana izmaksā tik, cik kafijas tasīte vietējā degvielas uzpildes stacijā –  aptuveni divus ar pusi eiro, taču šī summa atšķiras atkarībā no riepas veida. Šī maksa sevī ietver dabas resursu nodokli, uzglabāšanu, kā arī loģistikas izmaksas riepu nogādāšanai uz pārstrādes punktiem. Diemžēl  līdz brīdim, kamēr tiks ieviesta depozīta sistēma riepām (šāds dokuments jau atrodas Ministru Kabinetā izskatīšanā),  riepu pieņemšana bez maksas nav paredzēta. Dažādas akcijas, kurās iedzīvotājus aicina bez maksas nodot riepas , ir atsevišķu pašvaldību iniciatīvas, kad tās arī sedz visus izdevumus.”

Ir būtiski, ka nolietotās riepas pēc kalpošanas laika beigām tiek pārstrādātas pēc iespējas ātrāk, kas ļauj šo materiālu pilnvērtīgi izmantot jaunu izejvielu ražošanā. Ja riepas tiek ilgi glabātas, tās izžūst un ir neizmantojamas pārstrādei, un vienīgais izmantošanas veids ir sadedzināšana enerģijas ieguvei, kas Latvijā nav attīstīta.

Riepu utilizācijā, tās pārstrādājot,  tiek sasmalcinātas pulverī. Iegūto gumiju pulveri vēlāk var izmantot kā pildvielu jaunas gumijas ražošanā. Pulveri var izmantot arī citās nozarēs – ceļu būvē, celtniecībā, dažādu lietu izgatavošanā, piemēram, paliktņu un paklājiņu izgatavošanā.   Tāpat pārstrādātām riepām var atrast citus radošus pielietojumus:

https://www.fenikssfun.com/bildes/ko-darit-ar-vecajam-riepam-5335

Skip to content