Piejura logo krasains

✆ 63 123 306               @ piejura@piejuraatkritumi.lv

Veicinot tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā, kā arī palielinoties sabiedrības izpratnei par atbildīgu šķirošanu un pieprasījumam pēc tekstila konteineriem AS “AJ Power Recycling” sadarbībā ar SIA “3R” un atkritumu apsaimniekošanas sabiedrību “Piejūra” Tukumā, Talsos, Sabilē, Kandavā un vairākās citās pilsētās un pagastos, izvietos 22 publiski pieejamus tekstila šķirošanas konteinerus iedzīvotāju nevajadzīgajiem apģērbiem un apaviem.
Visi tekstila šķirošanas konteineri pieejami publiskai lietošanai ikvienam iedzīvotājam. Specializētajos konteineros iedzīvotāji aicināti nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.

SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs: “Tekstils, kas nonāk vidē vai sadzīves atkritumos, ir tikpat liels piesārņojuma avots un tikpat bīstams kā plastmasa, riepas un baterijas, jo satur daudzas ķīmiskas un videi kaitīgas vielas. Pēdējo 15 gadu laikā tekstila ražošanas apjomi pasaulē ir dubultojušies. Arī Latvijas tirgū ik gadu nonāk 24 tonnas jauna un lietota apģērba, tas ir 12,52 kg uz katru iedzīvotāju. Bet pasaules pieredze rāda, ka vidēji tikai 20% no visa nopirktā un lietotā apģērba pēc tam nonāk atkārtotā izmantošanā vai pārstrādē, bet pārējais, visticamāk, nogulst poligonos vai tiek sadedzināts. Tādēļ, turpinot paplašināt iedzīvotāju iespējas šķirot atkritumus un mainīt paradumus, esam priecīgi paziņot, ka sadarbībā ar “AJ Power Recycling” Piejūras reģionā tiks izvietoti jauni tekstila šķirošanas konteineri.”

AS “AJ Power Recycling” vadītāja Solveiga Grīsle: “Pēc veiktajiem pētījumiem varam secināt, ka šobrīd tekstila atkritumi Latvijā ir būtiska poligonos noglabāto atkritumu daļa. Tas nozīmē, ka ir svarīgi, lai iedzīvotāji sāktu šķirot šos atkritumus, un tie nenokļūtu sadzīves atkritumos. Tātad mūsu, kā atkritumu apsaimniekotāju, uzdevums ir šo iespēju radīt viegli pieejamu iedzīvotājiem, ar mērķi samazināt radīto atkritumu apjomu, lai veicinātu tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā. Tekstila atkritumu dalīta vākšana Latvijai jānodrošina jau no 2023. gada, tāpēc pakāpeniski atkritumu apsaimniekotāji jau šo uzdevumu ir sākuši iedzīvināt, tostarp arī AS “AJ Power Recycling”.”
SpecializētO tekstila šķirošanas konteineru atrašanās vietas piejūras reģionā:
Tukums Domes sēta
Tukuma šķirošanas-pārkraušanas stacija, Dienvidu iela 1
Tukuma šķirošanas-pārkraušanas stacija, Dienvidu iela 1
Tukums Kurzemes iela 2
Tukums Strēlnieku 47
Tukums Mazā iela 9
Tume Kultūras nams
Milzkalne Šlokenbeka 7
Slampe “Zemgaļu” mājas pagalms
Lapmežciems Tautas nams
Jaunpils “Aizvēji”
Kandava Lielā iela 4a
Kandavas pārkraušanas stacija, Daigones iela 20, Kandava
Kandavas pārkraušanas stacija, Daigones iela 20, Kandava
Sabile Ventspils 10
Stende Stacijas 1
Talsi 1905. gada iela 1
Talsi Rūķu iela 2
Talsi Rūķu iela 2
Talsi – Lidlauka un Ziemeļu ielas krustojums
Talsi – Zvirgzdi
Poligons “Janvāri”, Talsu novads
Poligons “Janvāri”, Talsu novads
Dundaga Brīvības iela 3
Valdemārpils Celtnieku iela 5
Roja Zvejnieku iela 2
Rojas šķirošanas-pārkraušanas stacija
Rojas šķirošanas-pārkraušanas stacija
Mērsrags Lielā iela 3
Engure Jūras iela 73

Tekstila konteineros nodotie izstrādājumi tiks pāršķiroti. Tekstila materiāli, kas ir labā stāvoklī, tiks novirzīti atkārtotai lietošanai pasaules attīstības valstīs, vēl daļa kvalitatīvo apģērbu un apavu tiks ziedoti organizācijām, bet daļai tekstila tiks meklēta otra dzīve pārstrādē, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas iegūšanai.
Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas. Tomēr būtiski piebilst, ka šajos konteineros iespējams nodot arī mājas tekstilu, somas un jostas.

Tekstila šķirošanas konteineru apsaimniekošanu nodrošina “AJ Power Recycling” sadarbības partneris SIA “3R”.

Skip to content